Odkud se berou růže které prodáváme?

Příběh řezaných růží, které končí v našich vázách.

Růže z Kolumbie.

Asi jen málokdo z těch, kdo koupí kytici růží tuší, že může pocházet až z daleké Kolumbie.

Ta se pěstuje  převážně ve sklenících, a to v ideálním klimatu - ve 2500 metrech nadmořské výšky a průměrné teplotě 13 stupňů Celsia. Proslavená je  především červená růže Freedom, která je ceněná pro svou velikost a trvanlivost.

Růže či kokain?
Trh s květinami představuje pro tuto stále ještě nepříliš bohatou zemi příjem ve výši jedné miliardy dolarů (asi 18 miliard Kč) a zaměstnává téměř 200.000 lidí, uvádí kolumbijská asociace exportérů růží.

Celých 15 procent celoroční produkce pak je exportováno ke příležitosti svátku svatého Valentýna. Růže jsou umísťovány do dlouhých kartonových krabic a téhož dne zaslány a letiště.

Tam musí každá krabice projít skenerem, aby se zjistilo, zda uvnitř není ukryt kokain, což  je klasická technika některých překupníků drog.

Růže jsou pak ještě baleny do plastických přikrývek, aby se zabránilo jakémukoli tepelnému šoku při transportu. Všechno se dělá ručně, aby se vzácné zboží nepoškodilo.

Letadla plná květin.

Z kolumbijské metropole v sezoně denně startuje téměř 30 letadel naložených květinami. A nic není ponecháno náhodě: pěstitelé dodávají květiny odpoledne a ty ještě téhož večera letí.

Květinová burza v Aalsmeeru

Aalsmeer je malé holandské městečko ležící pouhých 15 kilometrů jihozápadně od Amsterodamu. Toto město je známé díky jedné události, která se zde každé ráno pravidelně opakuje: květinové burze

 

A jak aukce funguje? V každém sále jsou umístěny dvě obrovské obrazovky. Na obou jsou hodiny, které ukazují přesně 10 sekund. Pokud chcete koupit nějakou květinu, je důležité, abyste zvolili správný čas pro koupení. Ze začátku je cena květiny nejvýše. Čím zbývá méně času, tím se cena snižuje, ale zároveň se zvyšuje riziko, že vám zboží, které chcete koupit, vykoupí konkurence. K tomu všemu máte ještě vedle hodin seznam dalšího zboží v nabídce, který se po každé dražbě aktualizuje. Musíte tak stále kontrolovat, jaký druh se objeví během dalších deseti sekund a vědět, kdy už daný druh květin do nabídky nepřijde. Po celou dobu dražby musíte být opravdu pozorný.

Květinová burza v nizozemském Aalsmeeru (Bloemenveiling Aalsmeer) je největší aukcí svého druhu na světě. Každý den se zde prodá na 16 milionů řezaných a okolo 1 milionu hrnkových květin, což při otevírací době od 6:00 do 11:00 znamená, že každou minutu nalezne na aalsmeerské burze svého majitele více než 50.000 řezaných a 3.000 hrnkových květin! Než jste dočetli tento odstavec, prodalo se v Aalsmeeru 15.000 květin.

Na brilantně organizovaný prodej navazuje neméně dokonalá distribuce. Ihned po dražbě se prodané květiny třídí, balí a expedují. Klimatizované automobily je přepravují k zákazníkům po celé Evropě nebo na necelých 10 kilometrů vzdálené mezinárodní letiště Schiphol, odkud se květiny dopravují do celého světa, aby se již druhý den objevily na pultech obchodů.

V našem květinářství jsou růže z Kolunbie každé úterý dopoledne čerstvé. Kromě toho každé pondělí a čtvrtek před sedmou hodinou dovážejí čerstvé květiny z holanské burzy květin.

A co růže z Keni?

Růže, které se prodávají lacino v evropských i českých řetězcích, se většinou pěstují v Keni. Na největší farmě Karuturi Farm se sklidí a zabalí 400 milionů růží ročně. Ty poté putují leteckým mostem tisíce kilometrů. Evropským distribučním centrem je Nizozemsko, odtud květiny míří kamiony i do Česka.
Růže nebo chryzantéma vypěstovaná v Keni jistě zkrášlí náš obývací pokoj. Pro lidi žijící v Africe však tento obchod možná znamená osudovou zkázu a to stejné platí i pro africkou přírodu.

Podmínky globální ekonomiky v posledních letech vytlačily pěstování řezaných květin do zemí rovníkového pásu a Afrika se tak stala gigantickým producentem růží, gerber, chryzantém nebo karafiátů. Důvodem jsou lepší klimatické podmínky, nízká cena práce a mizivá regulace ekologických dopadů.

Prakticky denně jsou do Evropy letecky dopravovány tuny květin pro evropské zákazníky, kteří je pro jejich poměrně nízké ceny rádi nakupují. Například Keňa zajišťuje téměř třetinu světové produkce květin. Květiny v našich obchodech, často označované jako „holandské“, jsou přitom většinou z Afriky. Pěstování květin je tam jednoduše ekonomicky výhodnější.

 

Voda pro růže, ne pro lidi

Jaké konkrétní dopady má pěstování květin v Africe na vodní zdroje a čistotu vod?

Na vypěstování jednoho hektaru růží se například spotřebuje 10 až 30 tisíc litrů vody za rok. Způsob pěstování květin, které se pěstují jak na záhonech, tak ve sklenících, připomíná v mnohém chemickou výrobu, protože k ošetření květin se používá řada škodlivých nebo i vysoce jedovatých chemických prostředků, jež ohrožují zdraví lidí pracujících na farmách a  znečišťují vodu v dosahu farem.  

Z Keni se vyveze do Evropy 85 tisíc tun květin ročně a voda, která se spotřebovala na jejich vypěstování, chybí lidem, kteří zde žijí. O tom, že je voda strategickou surovinou, není pochyb. Téměř miliarda lidí dnes žije bez přístupu ke zdrojům pitné vody. A navíc, jak uvádí kanadská aktivistka Maude Victoria Barlowová, „téměř dvě miliardy lidí žijí v oblastech s nedostatkem vody a tři miliardy nemají tekoucí vodu v okruhu jednoho kilometru od domova“.

 

Nikdo z nás jistě nechce kupovat levné růže za tuto cenu.

Jak správně pečovat o zakoupenou řůži.

velký omyl panující mezi zákazníky je ten, že čím menší a zavřenější květ, tím delší trvanlivost. To rozhodně není pravda. Správná růže vám musí otevřít svůj květ minimálně dvojnásobně. Ne, že v jaké podobě ji nakoupíte, v takové ji najdete za 2 dny. Samozřejmě to závisí od druhu růže. Poslední dobou nakupujeme většinu řůží kvalitních s velkým květem z Kolumbie.

Naši zákazníci si už natolik zvykli na velkokvěté růže, že už jiné u nás ani nechtějí. A tím myslím růže o délce 60 cm a více a květech o průměru 8 - 12 cm. Krásná, kvalitní a velkokvětá růže, má při dobré a pravidelné péči trvanlivost i 3 týdny. A pokud Vám záleží na člověku, kterému chcete květinu darovat, určitě nebudete řešit cenu, ale spíše kvalitu. K čemu je vám růže zakoupená např. za 29 Kč, když vám do večera sklopí květ. Velkokvěté růže tohle opravdu nedělají. Samozřejmě vše záleží JENOM NA VÁS!! Vy jste ti, kdo květinu musí dobře ošetřit, než ji doma dají znovu do vody. Můžete koupit kvalitní květinu, ale pokud neuděláte první a nejdůležitější údržbu květiny, vše je vám k ničemu. Ve stopce vznikne vzduchová bublinka a přes ni se voda až ke květu rozhodně nedostane.

 

Jak na to: stačí vám k tomu ostrý nůž a dostatečně teplá voda. Minimální teplota vody je 35°C!!! Čím je květina déle bez vody, tím teplejší vodu ji dejte. Nemusíte se bát, že květině ublížíte vodou nad 50°C

Květinu je důležité znovu seříznout, a to všechny stopky i případnou zeleň, a co nejrychleji umístit do vázy s teplou vodou!!! Co nejrychleji - tím myslím opravdu pár vteřin!!! Pokud květině seříznete stopku a necháte ji půl minuty a více ležet, jako byste ji ani neseřízli!! Je to sice troška práce, ale vyplatí se. Když navíc seříznutí provedete pod tekoucí vodou,nevytvoří se ve stonku vzduchové bubliny které urychlují proces stárnutí rostliny.

 

A co přípravky na udržení trvanlivosti květin? Pokud ji dáte každý den čerstvou vodu a znovu ji seříznete max. o 2mm žádné výživy není zapotřebí...